• HABERLER
  • SİYASET
  • NE DEMİŞTİK ? ÖTEKİSİ OLMAYAN BİR ÜMRANİYE KAZANAN ÜMRANİYE

NE DEMİŞTİK ? ÖTEKİSİ OLMAYAN BİR ÜMRANİYE KAZANAN ÜMRANİYE

- Kadınları sosyal hayata yönlendirecek kadın meclisleri kuracak, her mahallede kadınların misafiri olacağız. Tek tek insanlara dokunacağız. Mutluluk paylaştıkça çoğalır, sıkıntı paylaştıkça azalır.

NE DEMİŞTİK ? ÖTEKİSİ OLMAYAN BİR ÜMRANİYE KAZANAN ÜMRANİYE

 

Sayın Divan,  Sayın İlçe Başkanım, Sayın İlçe Yöneticileri ve Meclis üyelerim, Değerli mahalle başkanlarım ve Sevgili Örgütüm;

Emeğin ve ekmeğin asıl sahipleri kadınlar, hepiniz kadın kolu kongremize hoş geldiniz.

 

Sözlerime Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bir sözü ile başlamak istiyorum.

Ne demişti;

“ Milletimiz güçlü bir millet olmaya azmetmiştir. Bunun gereklerinden biri de kadınlarımız her konuda yükselmelerini sağlamaktır. Bundan dolayı kadınlarımız ilim ve fen sahibi olacaklar ve erkeklerin geçtikleri bütün öğretim basamaklarından geçeceklerdir.”

Bu bilinçle;

   Bilimin ışığı ile dünyayı aydınlatan ünlü fizikçi Canan Dağdeviren’in, ünlü Astrobiyolog ve Nasada çalışan ilk Türk bilim kadını olan Neva Çiftçioğlu’nun, İlk Türk kadın akademisyeni Bahriye Üçok’un, İlk Türk kadın öğretmenlerimizden Refet Angın’ın, ilk Türk kadın doktorumuz Safiye Ali’nin Sizlere Selamlarını Getirdim.

   Hayatı boyunca kendisini eğitime adamış Türkan Saylan’ın, Türkiye’de 3000 kişilik ilk kadın mitingine öncülük yapan Zekiye Hanım’ın, sırtında cephane taşıyan Şerife Bacının, erkek kılığına girip kurtuluş savaşında mücadeleye katılan Halime Çavuş’un, Gördesli Makbule’nin, Kara Fatma’nın, Nene Hatun’un, ulusal bir dirilişin yapı taşı Türk kadınlarının Selamlarını Getirdim.

Bütün devrimci duygularımızla bizlerden de onlara bin selam olsun.

Değerli Yol Arkadaşlarım,

Ben Selin Gümrükcü, 1983 Ankara doğumluyum. Öğretmen bir anne, babanın çocuğuyum. Çağrı Bey Anadolu Lisesini bitirdikten sonra Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bilgi ve Belde yönetimi bölümünden mezunum. Çok iyi derecede İngilizce ve orta derece Almanca bilmekteyim. Evli ve iki çocuk annesiyim.

Partimizin birçok etkinliklerinde aktif şekilde görev aldım. Çocuklarımızın ve ülkemizin geleceği için ben ve yönetim arkadaşlarım tam bağımsız laik demokratik Türkiye Cumhuriyeti şiarı ile çıktığımız bu yolda tüm kadınlarımızın aydınlanma demokrasi mücadelemizde bizlere destek vermesinden onur duyarız.

Bizler elimizden gelenin en iyisini yapmaya talibiz.

Fikirlerimizi örgütümüzle paylaşarak daha da güçlendirmek ve Ümraniye’de fark yaratıp iktidar olmak için adayız.

Bu seçimi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve inkılaplarının izinden yürüyenler bizler kazanacağız, Birlikte Kazanacağız.

Bu seçimi haftalardır kaybolan evlatlarını bekleyen cumartesi annelerinin umuduna eşlik eden bizler kazanacağız, Birlikte Kazanacağız.

Bu seçimi eşi tarafından öldürülen Emine Bulut’un acısını sinesinde taşıyan bizler kazanacağız. Birlikte Kazanacağız.

Bu seçimi Özge Canlar, Sevdalar, Ayşeler, Fatmaların hiç uğruna yok edilmiş ömürlerini dert edenler. Bizler kazanacağız. Birlikte Kazanacağız.

 

 

 

    Ataerkil toplumun dayattığı ahlak kuralları ile her geçen gün azalıyoruz, her geçen gün tek kalıyoruz.

Ne diyor Mustafa Kemal Atatürk ;

 

“Bizim sosyal toplumumuzun başarısızlığının sebebi, kadınlarımıza karşı gösterdiğimiz ilgisizlikten ileri gelmektedir. Yaşamak demek faaliyet demektir. Bundan dolayı bir sosyal toplumun bir organı faaliyette bulunurken diğer bir organı işlemezse o sosyal toplum felçlidir. “

Kadın erkek eşitsizliği, kadını erkeğe bağımlı hale getirip bütün yaşamsal döngüleri şiddete dönüştürmektedir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk kadına verilen önemi şu iki satırla dile getirmiştir;

"Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürüklenmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın."

Demem o ki; kadınları sosyal ve siyasal hayata kazandıramadıkça gerilemeye, yalnız kalmaya, ne yazık ki yok olmaya mahkûmuz. 

Biz neler mi yapacağız ;

- Kadınları sosyal hayata yönlendirecek kadın meclisleri kuracak, her mahallede kadınların misafiri olacağız. Tek tek insanlara dokunacağız. Mutluluk paylaştıkça çoğalır, sıkıntı paylaştıkça azalır.

- Daha önce pilot bölge olarak seçilen Esenşehir mahallesinde denenmiş kadın ve çocuk merkezlerini tekrar hayata geçirmeyi planlıyoruz. Kadınların el emeklerini sergileyeceği kermesler düzenleyip bütçelerine katkı sağlamayı hedefliyoruz. Hem kadınlara hem çocuklara eğitim vereceğiz. Çünkü biliyoruz ki çocuklarımıza geleceği daha güzel bırakmak hepimizin boynunun borcudur.

- Kadınların yaşamsal ve yasal haklarını bilmeleri en doğal hakkıdır. Bu haktan mahrum bırakılan kadınların daha çok bilgi sahibi olabilmesi için seminerler verecek, çalışmalar düzenleyeceğiz.

- Eğitim seviyesinin her geçen gün gerilediği ve şiddet eğiliminin arttığı Ümraniyemizde “Okumayan Kadın Kalmayacak” sloganıyla gönüllü öğretmenlerimiz ile okuma yazma kursları düzenleyeceğiz.

- Madde bağımlılığı yaşı, üzülerek görüyoruz ki, 10’lu yaşlara düştü.  Madde bağımlısı akrabası bulunan kadınlarımıza psikolojik destek vereceğiz.

- İşsizliğin giderek sorun haline geldiği ilçemizde işverenlerle iletişim kurarak özgeçmiş havuzu oluşturacağız. Çünkü iş kaygısı nedeniyle Cumhuriyet Halk Partisi’ne üye olmaya çekinen gençlerimiz var ve biz onlara yardımcı olacağımıza söz veriyoruz!

- İstanbul’da aldığımız iktidarı yerelde de alabilmek için ev ev gezecek çalmayacak kapı, sıkmadık el bırakmayacağız.

- Engelli komisyonu kurarak, engelli bireylerimizin sorunlarıyla yakinen ilgileneceğiz.

Kazanın ya da kaybedenin olmayacağı bu kongrede elimizi değil gönlümüzü taşın altına koyacağımızdan hiç kimsenin şüphesi olmasın.

Bir kesimin değil, örgütümüzün takdiri ile çıktığım bu yolda umudu hep birlikte büyütecek, yarınlara el ele yürüyeceğiz.

Bayrak yarışında emeğini bu işe koyan bütün kadın yol arkadaşlarıma ve Bu güne kadar görev yapan tüm kadın kolu başkanlarına ve yönetim kurulu üyelerine  sonsuz teşekkür ederim.

Biliyorum kolay olmayacak yolumuz uzun ama gençliğimiz var.

Herkesi sevgi, saygı ile selamlıyorum.HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.