Hüseyin Okumuş

Hüseyin Okumuş

Sivil Toplum

Sivil Toplum     Sivil toplum, özel yaşam dünyası ile devlet arasında bulunan geniş bir toplumsal örgütlenme ve ilişkiler alanıdır. İki temel unsur bu geniş alanın dışında kalmaktadır . Bunlardan Birincisi aile, akrabalık ve komşuluğu kapsayan özel yaşam dünyasıdır.

İkincisi ise devlet ve devlet kurumlarıdır. Diğer bir deyişle, sivil toplum, özel yaşam dünyası ile devlet arasında yer alan tüm toplumsal birliktelikleri içerir. Sivil toplumun merkezinde özgür insan vardır. Sivil toplum, özgür bireylerin kendi özgür iradeleriyle kurdukları toplumsal birlikteliklerden oluşur. Örgütlü bir toplumun yaşatılması ve güçlendirilmesi ’nin en önde geleni siyasi hedeflerindedir. Toplum kendini örgütlü çalışmalarıyla çözüme ulaştıracaktır. Benzer şekilde, ekonomi ve sanayi politikasının oluşturulmasında özel konumu bulunan odalar ve borsalar gibi kuruluşlar kendisini bir zümrenin, ırka dayalı bir aidiyetin veya yerleşik iktidar güçlerinin değil örgütlü sivil toplumun birlikteliğinde görmelidir Örgütlü bir toplum olarak derneklerin ’ sivil toplum alanındaki en önemli müttefikleri sendikalar ,kooperatifler ve odalar la borsaların yanında üretime katkı yapan köylüler ve ünüversitelerdir.

Bilim ve teknolojiden uzak bir eğitim toplumu gelişiminde en büyük etkendir. Örgütlü bir toplum için öncelikli konu var olan örgütlü olan dernekler sendikalar ve kooperatifleri özel önemleri gereği toplumun bilinçleşmesi çerçevesinde her yerde güç birliği oluşturma kapsamında değerlendirerek Özgür insan, Birlikde çağdaş yaşamla Oluşacaktır.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.